משחקים שבלב
Categories
משחקים וקלפים טיפוליים

קלפים טיפוליים – מאמר

קלפים טיפוליים – מאמר 

קלפים טיפוליים הוא מושג המתייחס לערכות קלפים מאויירים לרוב (לא טארוט ולא קלפים לחיזוי העתיד) מסוגים שונים ומגוונים, כגון: קלפים מעולם האגדות, קלפי דמויות אנוש, קלפי הבעות ומצבי רוח, קלפי בעלי חיים, קלפי פיות וכד’. ישנם קלפים המכילים רק איור או ציור, ישנם כאלה שמכילים גם משפטי מסר או מילה משמעותית בנוסף לתמונה, בחלקם מופיעות רק מילים ויש קלפים שהם מופשטים לחלוטין. המבחר הוא עצום ומרתק מאין כמוהו, תוצר יצירה של אנשי טיפול, אומנים ומנחי סדנאות בעולם כולו.

קלפים טיפוליים הם כלי המבוסס על פעולת הדמיון של המחזיק בהם. הסוגים השונים של הקלפים מאפשרים מגוון רחב יותר של גירויים והתייחסויות. זהו כלי ויזואלי, מהיר, נגיש ובלתי אמצעי ליצירת קשר קבוצתי ו/או טיפולי. הקלפים הטיפוליים מתאימים לשילוב בהנחיית קבוצות, בעבודת צוות, בעבודה עם מטופלים ומשפחות, בהדרכת צוות וסטודנטים. ניתן להתאימם לילדים ובני נוער, למורים, הורים, מנהלים וצוותים. כל מנחה, מטפל, איש חינוך, מנהל צוות או מאמן, יכול לעשות בהם שימוש בעבודה עם  יחידים, זוגות, משפחות או קבוצות.

תחומי עבודה עם קלפים טיפוליים

הקלפים הטיפוליים, על מגוון סוגיהם, חדרו וזכו להצלחה מרובה בתחומים שונים כגון: טיפול פרטני וקבוצתי, ייעוץ זוגי ומשפחתי, פיתוח יצירתיות וכתיבה יצירתית בקרב ילדים ומבוגרים, ייעוץ והכוון, התמודדות  עם משברים ומצבי לחץ, פיתוח צוות ופתרון קונפליקטים בדרג הניהול הבכיר, אימון לחיים (coaching), ועוד.
מבחר ארגונים עסקיים וציבוריים מגלים לאחרונה את התועלת המופקת משימוש בקלפים טיפוליים למטרות שונות, ע”פ צרכי הארגון. הקלפים מיושמים בין היתר בלשכות הרווחה, בקהילות שיקומיות, במפעלים עתירי ידע, בחברות עסקיות ובמוסדות אקדמיים.
תרומתם העיקרית של הקלפים הטיפוליים באה לידי ביטוי בפיתוח תהליכי תקשורת בין-אישית ותוך-אישית, באוירה בטוחה ללא תחרות או ביקורת.

מהות העבודה עם קלפים טיפוליים

מהות העבודה בקלפים טיפוליים היא האפשרות לכל מי שבוחר קלף, לראות בקלף סיפור משלו. הקלפים עצמם נטולי פרשנויות רשמיות כלשהן. המשמעות ניתנת להם ע”י זה שמחזיק בקלף ובוחר להציגו כראות עיניו. כלומר: בעל הקלף הוא בעל הידע- הוא הפרשן של עצמו. משום כך, מהווים הקלפים קרש קפיצה מצוין לדיאלוג, לביטוי העולם הפנימי (הרגשי), או לפיתוח ממלכת הדמיון והחשיבה היוצרת. המפגש האישי עם הקלפים הטיפוליים מעשיר את עולם הדימויים, המטאפורות והאסוציאציות. הוא מעצים את יכולת הביטוי המילולי של רגשות ומחשבות, ומחזק את האפשרות לתקשורת תוך אישית ובין אישית, הן במסגרת התהליך (אישי או קבוצתי) והן בחיים עצמם.

הקלפים הטיפוליים מאפשרים מגוון עצום ומרתק של סיפורים, המשולבים זה בזה ונוגעים בחייו של כל אחד ואחד.
הם מאפשרים עבודה בכל רמות התודעה, נוגעים במכלול רגשות, ומציפים קשיים, דילמות או מחשבות שליליות שהודחקו. כאשר המשתתפים מוזמנים לבחור קלף ולהציג את עצמם באמצעותו, הם מתחברים לרגע עם הקלף ומציגים את עצמם בעזרת הדימוי, הקו, הצבע או הצורה. הקלפים משמשים להם גשר בין תפיסת התמונה לבין הביטוי האישי.
הקלפים הטיפוליים מרחיבים את יכולתנו להקשיב ללא ביקורת או תחרות והם מסייעים לפתח מיומנויות תקשורת וקשב. באמצעות התהליך ניתן להתבונן בעולם דרך עיניהם של אחרים, להקשיב עם “האוזן השלישית”, לבחון מערכות יחסים ולבנות תמונת מצב חדשה/שונה/מאוזנת.

במסגרת של עבודה טיפולית, הקלפים הטיפוליים משמשים תוספת חשובה למאגר הכלים של המטפל. השימוש בקלפים מקדם ומאיץ תהליכים טיפוליים של יצירת אמון וקשר, תוך התנסות במשחק חוויתי יחודי. בטיפול לאחר טראומה ואובדן, כשערוצי התקשורת השגרתיים נחסמים, מאפשר השימוש בקלפים דרגה מסוימת של ריחוק מהאירועים הכואבים, באמצעות חשיפת הסיפור האישי באופן מטאפורי.  השפה המטפורית, הנוצרת בעבודה עם קלפים טיפוליים, מאפשרת להעלות תכנים של דימוי העצמי באופן עקיף דרך הקלפים, ללא הצגות של מוסכמות חברתיות וללא התנגדויות מוחצנות.

חיברה את המאמר אורלי רדליך יועצת (M.Aׂ) מרצה, ביבליותרפיסטית ומגשרת.

מידע חשוב

שעות פעילות
האתר לשרותכם 24/7
המשרד פתוח ימים א-ה בין השעות 9:00-16:00.
כתובתנו: הנורית 2/2 שדרות

אנחנו כאן בשבילך

יש לך שאלה?
אולי יש תשובות בעמוד שאלות ותשובות.
בכל מקרה נשמח גם לשמוע ממך בכל אחת מהדרכים הבאות:

שלחו לנו אימייל
תתקשרו אלינו
דברו איתנו בואטצאפ

עדין לא נרשמת למועדון הלקוחות שלנו?

מועדון הלקוחות של משחקים שבלב מאפשר לך לקבל לפני כולם עדכונים על משחקים ומוצרים חדשים.
מאמרים חדשים, מבצעים חמים והנחות מיוחדות השמורות אך ורק לחברי מועדון.

אנחנו מכבדים את פרטיותך ונשלח רק דברים שכיף לקבל.

טיפי עיצוב ובניית אתרים
0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהחזור לחנות
    דילוג לתוכן