פורסם ב-

ויסות רגשי והשלכות החשיפה לאירוע טראומטי

ויסות רגשי

ויסות רגשי והשלכות החשיפה לאירוע טראומטי – מאמר

ויסות רגשי והשלכות החשיפה לאירוע טראומטי הוא מאמר שנכתב ע״י טל זכרין, מפתחת ״משחקים בלב״, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית-MSW. מאמר זה הוא חלק מעבודת המאסטר של לימודי התואר השני.

ויסות רגשי, כלומר היכולת לווסת רגשות קיימת בלב החוויה האנושית והיא מושפעת מגורמים גנטיים וביולוגיים (Beauregard, Levesque & Bourgouin, 2001), מתפקוד חברתי וקוגניטיבי (Schore, 2003, 2005) ומדפוס ההתקשרות בין התינוק-וההורה (דמסיו, 1998; שלג, 2012). המושג ויסות רגשי (Emotion regulation) מתייחס לתהליכים ואסטרטגיות שבאמצעותם האדם מזהה ומבין את רגשותיו (Gross, 1998), מנהל את העיתוי שלהם, את עוצמתם, את אופן חוויתם ואת הבעתם (Gross & Thompshon, 2007). בדומה לכך, ברדלי (2003) רואה את מנגנון הויסות הרגשי כביטוי של יכולת הפרט לעכב התנהגויות בלתי מתאימות שקשורות להצפה רגשית. תהליך זה כולל את היכולת להתארגן לפעולה מכוונת, את היכולת להרגעה עצמית ואת היכולת למקד את תשומת הלב בתכנים חשובים, למרות עוצמת החוויה הרגשית (Bradley, 2003).

בספרות קיימת הבחנה בין שני תהליכים של הויסות הרגשי: ויסות רגשי המתמקד בשלבים הראשוניים של הופעת הרגש (antecedent-focused emotionregulation), המהווה שינוי או ויסות של הרגש הראשוני המתעורר, על ידי שינוי ההערכה הקוגנטיבית שלו לסיטואציה. וויסות רגשי ממוקד-תגובה (response-focused emotion regulation), המתייחס לויסות ההתנהגות, לאחר שהרגש כבר נחווה, וזאת על ידי דיכוי, הסתרה או הגברה של התגובה הרגשית (Grandey, 2000).

באתר משחקים שבלב תוכלו למצוא עושר של כלים ומשחקים לטיפול רגשי.

מקורות ביבליוגרפיים

דמסיו, א. (1998). השגיאה של דקארט- רגשות , היגיון והמוח האנושי. ישראל: הוצאת כנרת.

שלג, צ. (2012). השפעת סגנונות ההתמודדות על דלדול אגו ועל רמת ביצוע במטלה קשבית (עבודת תזה שלא פורסמה). האוניברסיטה העברית, ירושלים, ישראל.

Beauregard, M., Levesque, J., & Bourgouin, P. (2001). Neural correlates of conscious self-regulation of emotion. The Journal of Neuroscience.‏

Bradley, S. J. (2003). Affect regulation and the development of psychopathology, New York, NY:  Guilford Press.‏

Grandey, A. A. (2000). Emotional regulation in the workplace: A new way to conceptualize emotional labor. Journal of occupational health psychology5, 95.‏

Gross, J. J. (1998). The emerging field of emotion regulation: An integrative review. Review of general psychology2, 271.

Gross, J. J., & John, O. P. (2003). Individual differences in two emotion regulation processes: implications for affect, relationships, and well-being. Journal of personality and social psychology, 85, 348.‏

Gross, J.J., & Thompson, R.A. (2007). Emotion regulation: conceptual foundations. In J.J. Gross (Eds.), Handbook of Emotion Regulation.  New York: Guilford Press.

Schore, A. N. (2003). Affect dysregulation and disorders of the self. NY: Norton & Company.

Schore, A. N. (2005). Back to basics attachment, affect regulation, and the developing right brain: Linking developmental neuroscience to pediatrics. Pediatrics in Review26.‏

Van der Kolk, B. A. (1996). The complexity of adaptation to trauma: Self-regulation, stimulus discrimination, and characterological development. New York, US: Guilford Press.

פורסם ב-

רשימת רגשות – תרמיל רגשות

רשימת רגשות תרמיל רגשות תחושות מחשבות

רשימת רגשות – תרמיל רגשות

רשימת רגשות – תרמיל רגשות כולל מגוון רחב של רגשות שנאספו ורוכזו עבורכם על ידי אנשי מקצוע מהתחום הטיפולי.

כאב, סבל, אבוד, עצב, צער, אובדן, אומללות, ייאוש, בדידות

אושר , שמחה , עליז, צהלה

פחד, חשש, יראה, חרדה, בהלה, מאוים, לחוץ, דאגה, בלבול, בעתה, קנאה

אהבה, חיבה, סיפוק, עונג, הנאה, אהדה

אשמה, גאווה, יהירות, מבוכה, בושה

כעס, זעם, בוז, רוגז, עצבנות, תוקפנות, שנאה, טינה

תסכול, אכזבה, חוסר אונים, לעג

התלהבות, התרגשות, הפתעה

רגוע, שליו,שבע רצון,מרוצה

אומץ, בטחון, חוזק

המשחק משימות מהלב מומלץ מאוד ללימוד ותרגול השפה הרגשית

מהם רגשות?

צ’ארלס דרווין, מראשי החוקרים של תחום הרגשות, כתב כי לרגשות יש פונקציה הישרדותית, רגשות הם חלק מתהליך הברירה הטבעית והם התפתחו במהלך האבולוציה על מנת לספק תשובות לאתגרי ההישרדות. רגשות הם מצב נפשי-גופני שלהם יש ביטויים סובייקטיביים ואוביקטיביים לאירוע כלשהו. תגובות אלו מאופיינת בהיבטים חווייתיים ברמה הפיזיולוגית והתנהגותית (Sroufe, 1996). רגשות עשויים להתבטא במידה שונה של עוררות גופנית שיכולה להיות נעימה או לא-נעימה, בדפוסי חשיבה מסוימים וכן בדפוסי התנהגות. רגש מקושר למצב רוחו של המרגיש, וכן לאישיותו. כשאדם מדבר על רגשותיו הוא למעשה מתייחס לחוויה שהוא עצמו חווה בתוכו – בעומק ליבו. החוויה הרגשית היא התגובה הסובייקטיבית לאירועים המתרחשים בחייו והיא תלויה באופן שבו כל אדם מעריך אירועים אלו. מגוון רגשות שונים יכולים להתקיים במקביל. בהתאם לכך, מצבים מסוימים יכולים לעורר מספר רגשות בעצמות שונות. בנוסף לכך, אדם יכול לחוש בו זמנית רגשות מנוגדים כגון, שמחה ועצב.

קשר בין רגשות והתנהגות

רגשות יכולים להשפיע על ההתנהגות של האדם. כאשר אדם חש רגש מסויים, הדבר יתבטא לרוב בהתנהגות, כגון שינוי בהבעת פנים, דמעות, תגובת תקיפה, תגובת בריחה וכו. ניתן לומר שרגשות הן למעשה תבניות המארגנות את התנהגויות. לעיתים אנו רוצים לחוות רגש כזה או אחר, כגון עונג או הימנעות מכאב. במקרים כאלה ניתן לומר כי הרגש מהווה גורם מוטיבציוני, אשר מביא אותנו ליצר סדרה של תגובות והתנהגויות שמכוננות את הרגש הרצוי.

כל הזכויות לרשימת רגשות – תרמיל רגשות שמורות לטל זכרין