משחקים שבלב
Categories
חשיבה חיובית מאמרים

חשיבה חיובית

חשיבה חיובית יפה לבריאות

מחקרים בתחום מדעי ההתנהגות מצביעים בברור על כך שאנשים הנוטים לחשוב באופן חיובי (חשיבה חיובית) הינם אנשים המתארים את עצמם כבעלי איכות חיים טובה, כבעלי רמת אושר גבוהה, סיפוק ושביעות רצון טובים. הם מצליחים יותר מבחינה משפחתית, חברתית ותעסוקתית מאשר אלה אשר בדרך כלל נוטים לחשוב בצורה שלילית. הרגשה טובה (פחות רגשות שליליים), מניעה למעורבות ולתחושת השתייכות, ליצירתיות, לקבלת החלטות טובות ויעילות, לתחושה של חיים משמעותיים ובעלי עניין. הוכח שאנשים אופטימיים, בעלי חשיבה חיובית נוטים לחלות פחות והחלמתם מהירה יותר מאשר הפסימיים.

לקראת סוף המאה שעברה החלו חוקרים לבדוק את השפעת החשיבה החיובית על חיינו בעקבות הפסיכולוג החוקר ד”ר מרטין סילברמן (Martin Silverman), שהכניס ללקסיקון ההתנהגות את המושג “פסיכולוגיה חיובית”. ד”ר סילברמן בדק מה גורם לאנשים להיות מאושרים ולאו דווקא מה גורם להם להרגיש אומללים, לסבול מטראומות, מעכבות ומה הם הגורמים לתגובות התנהגותיות ורגשיות הדורשות התערבות טיפולית.

סילברמן טען שהמטרה של כל בני האדם היא להיות מאושרים. הרדיפה אחרי האושר עוזרת לקבל החלטות והיא המניע העיקרי של המין האנושי. באותה נשימה, אפשר לומר שאושר הוא אחד הדברים הכי חמקמקים וקשים להשגה, בראש ובראשונה מכיוון שקשה להגדיר מהו אושר, ושנית, מפני שקשה לנו להבין מה יעשה אותנו מאושרים. סילברמן בדק האם אושר היא תכונה מולדת או נרכשת, כלומר, האם ניתן ללמוד להיות מאושרים, לשנות דפוסי חשיבה כך שיהיו מועילים יותר וידידותיים יותר.

הגישות של המאמינים בפסיכולוגיה החיובית ובשיטת הטיפול החשיבתי – התנהגותי (C.B.T) טוענות שיש הנולדים עם יכולת טבעית להיות מאושרים, אך גם שניתן בכל גיל לשנות דפוסי חשיבה ובהתאם את דפוסי ההתנהגות.

ניתן לבדוק את דפוסי החשיבה, לבחון מהם הדפוסים השגויים או המעוותים, לתרגל ולהתרגל לחשיבה חיובית מועילה.

אהרון בק (Aaron Temkin Beck) שהינו אבי הגישה “הרציונל – ריגושית” טוען שהתגובה והרגשות כלפי ארוע מסוים מבוססים על החשיבה הקודמת לתגובה ושהמחשבה היא הקובעת את התגובה. לכן, נוכל לראות לגבי אותו ארוע תגובות שונות אצל אנשים שונים. לדוגמא, אצל אנשים המעורבים בתאונה, נראה כאלה שמאבדים עשתונות ואחרים שמתעשתים, שמתגייסים לעזור.
מסתבר שיש לרבים דווקא נטייה לכיוון חשיבה בתבניות שליליות, יש מחשבות שליליות הצצות באופן כמעט אוטומטי, ויש להיות מודע להטייה זו. מודעות להצפה של מחשבה שלילית מעלה את היכולת ליצור מרחב חדש של מודעות: היכולת לשאול את עצמנו – האם המחשבות האלה הן אמיתיות? אילו ראיות תומכות במחשבה זו או אחרת? האם יש דרך אחרת להתבונן במצב? שאלות אלה פותחות דלת של הזדמנויות ואפשרויות חדשות לקשת אחרת של תגובות. מסתבר שלרוב “הנבואה” אכן מגשימה את עצמה.

אופטימיות, אמונה ביכולת להצליח ולהשיג את הרצוי מביאה להצלחות ולהישגים רצויים, בעוד אמונה פסימית גוררת תוצאות שליליות.
מה משפיע על מידת האושר? למרות מה שחושבים, עושר הוא אמנם גורם חשוב כדי להשיג רמת איכות חיים טובה, כולל רמת בריאות טובה, אך מעל רמה מסוימת הוא אינו מקנה בהכרח גם אושר. הפרופסורים כהנמן וטברסקי (חתני פרס נובל) הוכיחו שמשפחה איננה מאושרת יותר כאשר היא עשירה יותר. לפי המחקרים שלהם – השפעת העושר החומרי על האושר היא בעיקר באמצעות מדידה יחסית לעצמם או לאחרים.קיימות מטרות עושר הנחשבות לחשובות לפני שמשיגים אותן (דירה מפוארת, הצלחה במבחן חשוב, רכב יוקרתי וכו’), אבל לאחר השגתן החשיבותן כמעט מתבטלת. עוגנים אחרים חשובים להשגת האושר ולפי מחקרים רבים אפשר לסכם שרוב בני האדם מאושרים כאשר הם מוצאים משמעות בחיים (גם במצבים קשים), תעסוקה משמעותית ועניין.
רמות נמוכות של קשרים חברתיים, של פעילות חברתית ושעמום מסוכנים לבריאות ממש כמו עישון סיגריות או עודף משקל. כבר בעבר אריסטו וסוקרטס שמו דגש על עשייה. האושר לדעתם הינו פעולה של עשייה ותוצאה של עשייה.

ובכן מה מומלץ לעשות?
שומרים על חשיבה חיובית. מזהים את החוזקות ואת המחשבות הגורמות הרגשה טובה, ומשתדלים לחשוב מחשבות כאלה מדי יום.

שומרים על עשייה חיובית ועל עיסוקים מהנים. ממשיכים בפעילויות בהן יש תחושה של הצלחה ושל סיפוק.

משמרים בעשייה היומיומית תחושה של שליחות, הערכה עצמית וסיפוק.

שומרים על קשרים חברתיים ועל פעילות חברתית.

מתנדבים לעשות למען האחר. מחקרים מצביעים על כך שמתנדבים בריאים יותר בנפש ובגופם. חלקם אף חשים שההתנדבות מועילה להם יותר מאשר לארגון בו הם מתנדבים.

מכירים ומוקירים תודה. מסתבר שהנוטים להכיר תודה על דברים, גם על אלה שהתרחשו בחינם, חיים יותר.

מתעמלים, מטפחים את הגוף ואת הנשמה.

נשמרים מרגשות שליליים כגון: אשם, קנאה, רחמים עצמיים.

מבינים כי כישלון הוא חלק מהדרך להצלחה. אדיסון נכשל עשרות פעמים במעבדה שלו לפני  שהגיע לפתרון – נורת חשמל יעילה וזולה. הוא טען שכל כשלון רק קירב אותו להצלחה.

נהנים מהדרך. רק דרך מאתגרת ומעניינת מובילה ניצחון.

הרבי נחמן מברצלב אמר “אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך, וודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות.”

הועתק מהאתר של המרכז הרפואי בני ציון 

מידע חשוב

שעות פעילות
האתר לשרותכם 24/7
המשרד פתוח ימים א-ה בין השעות 9:00-16:00.
כתובתנו: הנורית 2/2 שדרות

אנחנו כאן בשבילך

יש לך שאלה?
אולי יש תשובות בעמוד שאלות ותשובות.
בכל מקרה נשמח גם לשמוע ממך בכל אחת מהדרכים הבאות:

שלחו לנו אימייל
תתקשרו אלינו
דברו איתנו בואטצאפ

עדין לא נרשמת למועדון הלקוחות שלנו?

מועדון הלקוחות של משחקים שבלב מאפשר לך לקבל לפני כולם עדכונים על משחקים ומוצרים חדשים.
מאמרים חדשים, מבצעים חמים והנחות מיוחדות השמורות אך ורק לחברי מועדון.

אנחנו מכבדים את פרטיותך ונשלח רק דברים שכיף לקבל.

טיפי עיצוב ובניית אתרים
0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהחזור לחנות
    דילוג לתוכן