העץ קלפים טיפוליים השלכתיים העץ קלפים טיפוליים השלכתיים

העץ קלפים טיפוליים השלכתיים

149

ערכת קלפים המורכבת מסדרת צילומים של אותו עץ,

בכל קלף העץ ערוך גרפית אחרת,

כך שמראהו הפיסי, סביבתו ומיקומו ביחס לסביבה, משתנים.

כמות

תיאור

העץ קלפים טיפוליים השלכתיים

העץ קלפים טיפוליים השלכתיים היא ערכת קלפים המורכבת מסדרת צילומים של אותו עץ, כאשר בכל קלף העץ ערוך גרפית אחרת, כך שמראהו הפיסי, סביבתו ומיקומו ביחס לסביבה, משתנים. הצבת אפשרויות בחירה מגוונות של דימויים חזותיים מאפשרת למתבונן לקיים דיאלוג פנימי וחיצוני. במפגש בין המטופל למטפל, דיאלוג באמצעות הקלפים מעשיר את ארגז הכלים ומעניק כלי פסיכותרפויטי ואבחוני.

עץ משמש סמל אוניברסאלי לדיוקן העצמי. במבחני אבחון וקבלה שונים למקומות עבודה משתמשים בציורי עצים. במבחנים אלו מתבקשים הנבדקים לצייר עץ באופן חופשי והציורים האלו נבדקים ומפורשים בכלים מקצועיים שפותחו לשם כך. בניגוד לכך, בערכת קלפים העץ קלפים טיפוליים השלכתיים, האדם אינו מצייר עץ אלא בוחר את תמונת העץ עמה הוא מזדהה, את תמונת העץ שהיה רוצה להיות, ואולי את תמונת העץ המשקף את אחד מהקרובים לו.

יתכן והאדם רק יתאר את מצב העץ בכל קלף. אך על ידי הצבתו בפני צילומי העץ אנו מובילים את המטופל לקיים דיאלוג עם עצמו ומשחררים אותו מהתמודדות עם מטלת הציור עצמה. במישור עמוק עוד יותר, הצבתו של אדם בפני מצבים שונים של העץ, אשר לא הוא גרם להם ולא הוא אחראי לצורתם, למצבם הפיסי, ולמקומם בתמונת-יקום, מאפשרת לו התייחסות באופן בלתי אמצעי למבנה נפשו ומצבו, ולספר באופן לא פולשני את הנרטיב האישי שלו לעצמו, במידת החשיפה שהוא רוצה ומבין את עצמו.

לקלפים אין כותרת בכוונה. דבר זה מאפשר לכל אחד את החופש לנסח בעצמו את אשר הוא רואה. מכיוון שכך, הקלפים מהווים כלי להשלכה. כל אחד ואחד רואה בקלף את אשר בנבכי נפשו. ההשלכה מאפשרת בהמשך להעמיק אל תוך פרשנויות ותובנות שונות.

קלפים השלכתיים

קלפים השלכתיים הם כלי עזר בידי מטפלים ומנחי קבוצות. היצירתיות והדמיון הם מפתחות רבי עוצמה להבנה ולכן קלפים השלכתיים הם כלי מתאים לחקירה. התבוננות בקלף מסויים עליו מתנוססת תמונה מאפשרת לנו למקד את כל תשומת הלב באותה התמונה, להיות מודעים למכלול הרגשות שהיא מעוררת בנו ואף את השאיפות שיש לנו בנוגע לאותה התמונה. כאשר משתמשים בקלפים השלכתיים בהנחיית קבוצות ניתן לנהל דיון קבוצתי בו נראה את השוני ביחס של כל אדם לתמונה המסויימת שנבחרה.

ערכת הקלפים פותחה ע״י ליאורה סוטו קלפים טיפוליים נוספים.

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה “העץ קלפים טיפוליים השלכתיים”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *