מבצע!
ספר רגשות לגיל הרך
ספר רגשות לגיל הרך
ספר רגשות לגיל הרך
ספר רגשות לגיל הרך
Full Screen

ספר רגשות לגיל הרך – מה מרגישים כשהמים גועשים

69 59

עוֹלָמָם הָרִגְשִׁי שֶׁל הַיְּלָדִים מָלֵא בְּדִּמּוּיִים וּתְחוּשׁוֹת אַךְ לֹא תָּמִיד הֵם יוֹדְעִים לְבַטֵּא אוֹתוֹ בְּמִלִּים.

מָה מַרְגִּישִׁים כְּשֶׁהַמַּיִם גּוֹעֲשִׁים הוא ספר לגיל הרך שמְסַפֵּר אֵת סִפּוּרוֹ שֶׁל מִפְלָצְתוֹן קָטָן הַחוֹוֶה שְׁלַל רְגָשׁוֹת וּמַזְמִין אוֹתָנוּ לְהָצִיץ לְעוֹלָמוֹ הַפְּנִימִי וּלְהַכִּיר אֶת הָרְגָשׁוֹת וְהַתְּחוּשׁוֹת עִמָּן הוּא מִתְמוֹדֵד.

 

תיאור

ספר רגשות לגיל הרך – מה מרגישים כשהמים גועשים

ספר רגשות לגיל הרך – מָה מַרְגִּישִׁים כְּשֶׁהַמַּיִם גּוֹעֲשִׁים מְסַפֵּר אֵת סִפּוּרוֹ שֶׁל מִפְלָצְתוֹן קָטָן הַחוֹוֶה שְׁלַל רְגָשׁוֹת וּמַזְמִין אוֹתָנוּ לְהָצִיץ לְעוֹלָמוֹ הַפְּנִימִי וּלְהַכִּיר אֶת הָרְגָשׁוֹת וְהַתְּחוּשׁוֹת עִמָּן הוּא מִתְמוֹדֵד.

עוֹלָמָם הָרִגְשִׁי שֶׁל הַיְּלָדִים מָלֵא בְּדִּמּוּיִים וּתְחוּשׁוֹת אַךְ לֹא תָּמִיד הֵם יוֹדְעִים לְבַטֵּא אוֹתוֹ בְּמִלִּים.

“מִפְלָצְתוֹן הַקָּטָן הִרְגִּישׁ נוֹרָא, נְהַר מַיִם גּוֹעֲשִׁים זָרַם פִּתְאוֹם בְּתוֹכוֹ,
הוּא הִרְגִּישׁ אֵיךְ הַזֶּרֶם הֶעָצוּם שׁוֹטֵף אֶת גּוּפוֹ וְלֹא נוֹתֵן לוֹ לִנְשֹׁם.
הַמַּיִם הָאַדִּירִים מִלְּאוּ אוֹתוֹ מִבִּפְנִים.
אַךְ הוּא לֹא הִצְלִיחַ לְהַגִּיד לַחֲבֵרִים וַאֲפִלּוּ לְעַצְמוֹ שֶׁהוּא מַרְגִּישׁ – עֶלְבּוֹן”.

דמיון ופנטזיה בתקופת הילדות

הילד קולט ומעצב את המתרחש סביבו דרך תמונות פנימיות. לעומת זאת השפה היום יומית שלנו היא שפה קוגנטיבית, שפה של סיבה ותוצעה, ולכן היא פחות מתאימה לשיח הרגשי עם ילדים. נקודת הדמיון נמצאת במפגש בין המודע ללא מודע ומכיוון שהדימויים הם אלה שדרכם מתחילים ילדים להבין את העולם, חשוב שהורה ישתמש בשפת הדימויים לצורך התקשורת עם הילד.

אחד הכישורים הרגשיים החיוניים ביותר לתפקוד מוצלח של אנשים בחברה, נוגע ליכולת להבחין בין ביטויי רגש שונים ולזהותם כאשר הם מתעוררים אצל האדם עצמו ואצל אחרים בסביבתו. 
עם הזמן משכללים הילדים במידה רבה את יכולתם זו. הם לומדים לזהות את הרגשות המתעוררים בהם ולקרוא להם בשם, ובהדרגה הם לומדים לעשות זאת גם ביחס לרגשות המתעוררים באנשים אחרים הקרובים להם. חשוב לציין כי יכולת זו מתפתחת במידה שונה ביחס לרגשות חיוביים, בהשוואה לשליליים. לילדים אין משאבים פנימיים המאפשרים להם לעבד ולעכל באופן מלא ובכוחות עצמם את הרגשות הבעיתיים. למעשה המוח מדבר בטבעיות אודות  סוגיות רגשיות דרך דימויים, כמו שזה קורה בחלומות.

משמעות הדימוי והמטאפורה

דימויים ומטאפורות מאפשרים לילד לתקשר בשפה שלו באופן המבטא את עולמו ואת חווייתו הפנימית. אם השפה של המבוגרים מכריחה את המחשבות להסתדר בצורה סיבתית ולהאיר את הקשר בין דבר לדבר, הרי שהשפה המטאפורית נותנת מקום דווקא לבלבול ואי סדר שאופייניים לעולמינו הפנימי.                      

מים גועשים,חול טובעני והר געש הם דימויים מעולמם הרגשי של הילדים שאתם עבדתי.בעזרתם אפשרו הילדים לי וגם לעצמם להתבונן מקרוב יותר על החוויות הרגשיות שלהם. היום דימויים דימויים אלו הם חלק מסיפורו של מפלצתון קטן מארץ המפלצות הטובות.

יעל אלבוים ביבליותרפיסטית ומנחת קבוצות, כתבה ברגישות רבה, ספר נפלא על התמודדות עם רגשות שונים בעזרת מפלצתון חמוד. ספרים נוספים בנושא ויסות רגשי

מידע נוסף

משקל 1 kg
מתאים לגילאים

הגיל הרך, 3-7

מספר משתתפים

טיפול פרטני או קבוצתי

פותח ע"י

יעל אלבויים