דבר וסדר ערכה להקניית אותיות
 דבר וסדר ערכה להקניית אותיות
 דבר וסדר ערכה להקניית אותיות
 דבר וסדר ערכה להקניית אותיות
 דבר וסדר ערכה להקניית אותיות
 דבר וסדר ערכה להקניית אותיות
Full Screen

דבר וסדר ערכה להקניית אותיות

129

ערכה המכילה אותיות שעשויות מחומר מיוחד שניתן לחוש אותן.

מטרת הערכה היא לסייע לתלמידים המתקשים ברכישת מיומנויות הקריאה והכתיבה.

תיאור

דבר וסדר ערכה להקניית אותיות

דבר וסדר ערכה להקניית אותיות היא ערכה המכילה אותיות שעשויות מחומר מיוחד שניתן לחוש אותן, לוח פלנל שהילד יכול להניח עליו את האותיות והאות נצמדת ללוח, ומדריך עם עקרונות השיטה. מטרת הערכה היא לסייע לתלמידים המתקשים ברכישת מיומנויות הקריאה והכתיבה.

דבר וסדר ערכה להקניית אותיות מסייעת לילדים המתקשים בלמידה של כללי הכתיבה. ישנם ילדים אשר אינם רוכשים את הא’ ב’ בשיטות הקונבנציונאליות וזקוקים לשיטה רב חושית על מנת להפנים את המערכת האורתוגרפית. האורתוגרפיה כוללת הן את הסימנים הגרפיים המשמשים לכתיבה (אותיות, סימני פיסוק, וכו’), והן את החוקים המתארים כיצד יש להשתמש בהם, כולל חוקי כתיב ופיסוק. המערכת האורתוגרפית היא מערכת הכתיב והיא מהווה מקור לקשייהם של הילדים ברכישת הקריאה.

מיומנות קריאה וכתיבה

קריאה הינה מיומנות בסיסית נדרשת בעולמנו המודרני. קריאה היא פיענוח מדוייק ומהיר של סימנים גרפים לצורך הבנה של המסר. בעזרת קריאה מתרחשת מרבית הלמידה שלנו. קריאה היא מיומנות שיש ללמד, היות ואין אנו נולדים עם מרכז מוחי המיועד לקריאה, תהליכים מוחיים רבים מעורבים בתהליך. כך שהיכולת שלנו ללמוד לקרוא תלויה בביצוע במגוון סוגי ידע וכישורים קוגניטיבים. דבר וסדר ערכה להקניית אותיות מתאימה לתלמידים הזקוקים ללמידה יסודית ומדורגת: בבתי ספר לחינוך מיוחד, בכיתות משולבות ובכיתות מקדמות, לתלמידים בכיתות הרגילות שנכשלו ברכישת מיומנויות הקריאה באמצעות השיטות הרגילות, תלמידי גן שאובחנו כמאחרים בהתפתחות שפתית, ולכן נמצאים בקבוצת סיכון לקשיי קריאה.

מטרת לימוד הקריאה היא להפוך כל תלמיד ותלמידה לבן אדם אורייני, שיתפקד בתור מבוגר עצמאי ואוטונומי בסביבתו. למעשה מדובר ביכולתו של אדם לשלוט בכל גווניה וסוגיה של הלשון – הדבורה והכתובה . על המורה מוטלת האחריות למצוא את הדרך המתאימה ללמד קריאה וכתיבה לתלמידים רגילים או לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים, כי רק תלמיד מאוריין יצליח להשתלב בצורה יעילה בעולם המודרני.

למי מתאימה הערכה להקניית אותיות – דבר וסדר

דבר וסדר ערכה להקניית אותיות פותחה עבור תלמידים המגלים קשיים ברכישת הקריאה או הנמצאים בקבוצת סיכון כתוצאה מעיקוב או ליקוי בהתפתחות השפה בגיל טרום בית ספר, ועלולים לפתח לקויות קריאה. הערכה מאפשרת התאמת פעילויות ההקניה לצרכים האישיים של התלמיד המתקשה. תלמידים בחינוך המיוחד זקוקים למסגרת לימוד ברורה וקבועה, על מנת שיִצרו הרגלי עבודה עצמיים, וכדי לחוות הצלחות בשלבים השונים של רכישת הקריאה. הבניה זו תאפשר לתלמידים לבנות עצמאות בלמידה והתמצאות עצמית בתרגול.

דבר וסדר ערכה להקניית אותיות פותחה ע״י רבקה טוקר. משחקים נוספים ללקויות למידה וצרכים מיוחדים

מידע נוסף

משקל 1 kg