גבולות – היכולת להציב גבול – סדנה לאנשי מקצוע

גבולות, היכולת לומר לא! והיכולת להגן על עצמי.

סדנא בנושא גבולות הגוף היא סדנא ייחודית וחוויתית במיוחד. ממוקדת בנושא חשוב לילדים ומבוגרים כאחד.

מומלץ במיוחד לאנשי מקצוע טיפולי וחינוכי.

תיאור

גבולות – היכולת להציב גבול – סדנה לאנשי מקצוע

גבולות – היכולת להציב גבול – סדנה לאנשי מקצוע היא סדנא ייחודית וחוויתית המיועדת לאנשי מקצוע. הסדנה ממוקדת בנושא חשוב לילדים ומבוגרים כאחד: היכולת להציב גבול. הסדנה מומלצת במיוחד לאנשי מקצוע טיפולי וחינוכי.

היכולת להציב גבול היא תהליך דינמי המתעצבת בהדרגה דרך התנסויות, הזדהות והפנמה. תהליך משמעותי זה, מתחיל להיווצר כבר במגע הראשוני של התינוק עם הדמויות המטפלות בו וסביבתו. התנסויות שונות בחיים כגון טראומות או העדר הקשבה של הדמויות המשמעותיות, עלולות לחבל בהתפתחות טבעית זו ולפגום ביכולת האינסטנקטיבית המולדת להציב גבול.

מטרת הסדנה היא להפגיש את איש/אשת המקצוע עם רובדים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים של מנגנוניים ראשוניים אלו, מתוך הכרה ביכולת הפלסטית המופלאה של המוח. הסדנא כוללת חלקים תאורטייים וחלקים חוויתיים, ומעניקה כלים לזיהוי כשלים במנגנונים השרדותיים אלו, וכן מציעה כלים מעשיים ויצירתיים לטיפול בכשלים אלו.

תכני הסדנא:

  • עור הגוף כגבול פיזיולוגי ופסיכולוגי.
  • השלכות הפגיעה במנגנוני ההגנה הראשוניים.
  • שיקום המחזוריות הטבעית של מנגנוני הגנה השרדותיים.
  • תנועות הגנה בסיסיות והתקשרות.
  • החוויה הגופנית של הצבת גבול.
  • התנסות ותרגול

על המנחה: טל זכרין, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית- MSW ומטפלת סומטית מוסמכת – S.E.P יוצרת ומפתחת סדרת משחקים טיפוליים “משחקים שבלב”. טל, תושבת העיר שדרות, מתמחה בעשר השנים האחרונות בטיפול בטראומה בילדים בסיכון ובילדי שדרות ועוטף עזה בחדרי השלווה של ה”ג’וינט” ובמרכז חוסן שדרות. מטפלת במרכז חוסן שדרות, מנחה קבוצות וצוותים מקצועיים מתחום הטיפול, הרווחה והחינוך.

חשיבות הצבת הגבול

הצבת גבולות לעיתים מלווה בקושי ואשמה. קשיים אלו אינם נובעים רק מתסכולו של הילד, אלא גם מהמסרים החברתיים המקובלים בתקופתנו, כלומר ערכים מודרניים של מתירנות, חופש, הבעת אמפתיה וכו. בנוסף, לפעמים הצבת גבול נחווית כתוקפנות או ביטוי של שמרנות. כאשר הסביבה הקרובה (חברים, הורים, בני זוג) מגנה את הנסיון שלנו להציב גבול ומפעילה לחץ לוותר או להיות פחות קשה, גוברות תחושות האשם והתסכול והבטחון העצמי עשוי להתערער. אצל חלק מהמשפחות הצבת הגבולות היא טבעית וזורמת, בעוד שאצל משפחות רבות הופכת המילה “לא” לאות הפתיחה למאבק מתסכל ומייגע. לאור הקושי הרב המתעורר בתחום הצבת הגבולות, מציעים אנשי מקצוע מספר שיטות וגישות הרלוונטיות הן להורים לילדים צעירים והן להורים לבני נוער.

חשוב להבין שאין נוסחאות קסם המתאימות לכל הורה ולכל ילד. כפי שכל הורה הוא בעל תכונות ואפי משלו, כך גם הילד מגיע לעולם עם מזג ונטיות מסוימות. מרגע שנולד הילד, לומדים ההורים להכיר אותו ולהתאים עצמם לצרכיו: כל תינוק זקוק לחום והזנה, אך תינוקות נבדלים בסוג המזון, שיטת ההאכלה ואופן הטיפול האידיאלי עבורם. בדומה, כל ילד זקוק לגבולות אך ילדים שונים זקוקים לאופנים שונים להצבת גבול. יחד עם זאת, מרבית הגישות העכשוויות מחזיקות בעקרונות אשר עשויים להתאים כמעט לכל הורה וילד: גישות אלו תומכות בסמכות המאזנת בין תקיפות וסמכותיות לבין הפגנת חום ואהבה לילד.

סדנאות נוספות לאנשי טיפול

מידע נוסף

משקל 1 kg
משך הסדנה

3 שעות

אוכלוסיית היעד

הסדנא מיועדת לאנשי מקצוע מהתחום הטיפולי ולאנשי חינוך: פסיכולוגים, עובדות סוציאליות, יועצות, מאמנות, מנחי קבוצות, מטפלות באומנות, מטפלות בהבעה ויצירה, מטפלות בתנועה ועוד.

הנחיית הסדנה

טל זכרין , S.E.P – מטפלת סומטית מוסמכת ועובדת סוציאלית. יוצרת ומפתחת סדרת משחקים טיפוליים "משחקים שבלב".
טל, תושבת העיר שדרות, מתמחה בעשר השנים האחרונות בטיפול בטראומה בילדים בסיכון ובילדי שדרות ועוטף עזה בחדרי השלווה של ה"ג'וינט" ובמרכז חוסן שדרות. מטפלת במרכז חוסן שדרות, מנחה קבוצות וצוותים מקצועיים מתחום הטיפול, הרווחה והחינוך.

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה “גבולות – היכולת להציב גבול – סדנה לאנשי מקצוע”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *