משחק להבנת מצבי אבסורד – מה לא בסדר?

159

הוא משחק להבנת מצבי אבסורד.

מטרת המשחק: זיהוי האבסורד, תיאורו ושיחה נלווית במשפטים תקינים.

הערכה מכילה: 43 קלפי תמונות.

התמונות מכילות שתי קטגוריות מרכזיות: פעולות יום-יומיות חגי ישראל וימים מיוחדים. 

התמונות מזמנות דיון עם הילד באבסורדים המועלים בהן בצורה הומוריסטית, מפתחות את יכולת ההבעה השפתית של הילד ומאפשרות לתרגל את מיקוד וארגון החשיבה של הילד.

התמונות מאפשרות לעבוד על הנמקה ומזמנות תרגול היישום בטיפולי היגוי.

כמות

תיאור

משחק להבנת מצבי אבסורד – מה לא בסדר?

 משחק להבנת מצבי אבסורד – מה לא בסדר? הוא משחק אהוד על ילדים ומבוגרים כאחד, המציג דרך 43 תמונות הומוריסטיות, מצבי אבסורד שנוצרו כתוצאה מביצוע שגוי של פעולה מסוימת או משימוש בכלים שאינם מתאימים לביצועה. התמונות מבוססות על סיטואציות הלקוחות מהווי החיים הישראלי וחגי ישראל.

הערכה מכילה: 43 קלפי תמונות. התמונות מכילות שתי קטגוריות מרכזיות: פעולות יום-יומיות חגי ישראל וימים מיוחדים. התמונות מציגות מצבים בלתי הגיוניים ומתבססות בחלקן על התרבות הישראלית והיהודית (חגי ישראל) ומציגות פעולות ומושגים המוכרים לילדים מחיי היום יום ומלוח השנה העברי. כל תמונה מציגה טעות בביצוע הפעולה, בזמן ביצוע הפעולה או שימוש בכלים שאינם מתאימים לפעולה.

התמונות מזמנות דיון עם הילד באבסורדים המועלים בהן בצורה הומוריסטית, מפתחות את יכולת ההבעה השפתית של הילד ומאפשרות לתרגל את מיקוד וארגון החשיבה של הילד. התמונות מאפשרות לעבוד על הנמקה ומזמנות תרגול היישום בטיפולי היגוי.

 משחק להבנת מצבי אבסורד – מה לא בסדר? הצעות לפעילויות:

1 .זיהוי והסבר האבסורד – הציגו בפני הילד תמונה ובקשו ממנו להתבונן בה ולהסביר מה לדעתו מצחיק/ לא בסדר/ לא נכון בתמונה. חשוב שהילד יצליח לתאר את האבסורד בעזרת משפטים מלאים. למשל: בתמונה שבה רואים איש תוקע מסמר בעזרת מספריים במקום בפטיש, לא מספיק להגיד שהאבסורד הוא ”מספריים“, מכיוון שמטרת המשחק לארגן את המחשבה של הילד ולחזק את ההבעה השפתית שלו.

2 .הנמקה – לאחר שהילד זיהה ”מה לא בסדר“ בתמונה, בקשו מהילד לנמק ”מדוע זה לא יכול להיות?“

3. “הייה העיניים שלי“ – בקשו מהילד לשלוף את אחת התמונות ולהתבונן בה, מבלי שהאדם היושב מולו יכול לראותה. בקשו ממנו לתאר לכם את התמונה על כל פרטיה כולל האבסורד שבה. עודדו אותו לדבר במשפטים מלאים כמו: ”אני רואה ילד קטן נועל מגפיים“.

4 .משחק הניחושים- פעילות זו תתאפשר רק לאחר שהילד נחשף לתמונות ומכיר אותן. המבוגר מחזיק בידיו תמונה מסוימת מבלי להראותה לילד. המבוגר יתאר לילד סיטואציה תקינה המתאימה לתמונת האבסורד. הילד יתבקש להיזכר/לנחש מה באמת מצולם בתמונת האבסורד. למשל: המבוגר יתאר ”ילדה טובלת תפוח בדבש בראש השנה“ והילד יאמר (מתוך הזיכרון) ”ילדה טובלת מלפפון בדבש“. לאחר שהילד תיאר את האבסורד, מסתכלים ביחד על התמונה ורואים אם הילד זכר כראוי.

5 .משחק הזיכרון – בחרו מספר זוגות של תמונות שיש התאמה ביניהן. ההתאמה יכולה להיות על-פי הפריט המוטעה, החג או כל קריטריון שתחליטו ביניכם. גם ההחלטה המשותפת על קריטריון מזמנת שיחה בין המשתתפים.

6 .תרגול היגוי – ניתן להיעזר בתמונות לתרגול יישום תקין של הגאים שונים. להלן הצעה לתמונות מתאימות שבעזרתן ניתן לתרגל את ההגאים השונים. המספרים מותאמים על-פי הרשימה בדף ההוראות הזה.

מידע נוסף

פותח ע"י

שטיינר

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה “משחק להבנת מצבי אבסורד – מה לא בסדר?”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *