פאזל מאנדלה למיקוד וריכוז תשומת הלב

79

משחק מהנה ומפתח לילדים ולכל המשפחה.

עוזר למיקוד וריכוז, רגעים הדדיים של מיינפולנס יצירתי.

מַנְדָּלָה היא צורה שיסודה מהטבע. מקור השם: מַנְדָה = מהות, לָה = בתוך. כלומר, מעגל המכיל את המהות.

כמות

תיאור

פאזל מאנדלה למיקוד וריכוז תשומת הלב

פאזל מאנדלה למיקוד וריכוז תשומת הלב הוא משחק מהנה ומפתח לילדים ולכל המשפחה. עוזר למיקוד וריכוז, רגעים הדדיים של מיינפולנס יצירתי. מַנְדָּלָה היא צורה שיסודה מהטבע. מקור השם: מַנְדָה = מהות, לָה = בתוך. כלומר, מעגל המכיל את המהות. המַנְדָּלָה בנויה באופן סימטרי במעגל מן החוץ אל הפנים, ומעניקה תחושה של תנועה והרמוניה.

חשיבות המשחק עם מַנְדָלוֹת

מחקרים מראים כי ההתבוננות, הצביעה והרכבת צורת המנדלה מביאים את המוח למצב של רגיעה, את המחשבה לחיובית, את הגוף למצב של הילינג וריפוי עצמי ואת האדם למצב של שלווה פנימית וריכוז גבוה. מסיבה זו, הרכבת הפאזל עוזרת גם להפרעות קשב וריכוז. ילדים עם קשב וריכוז זקוקים לתרגול מסוג זה כיוון שהוא מאפשר להם מיקוד מונוטני שקט, צבעוני, כזה שמשקיט את החשיבה ואת הנשימה, מאפשר כניסה פנימה לצורך ויסות רגשי ומאפשר עיסוק לכפות הידיים ולקוגניציה.

כיצד משחק מנדלה מסייע?

במוח יש שלושה מרכזים האחראים לשלושה ממדים: מרכוז, מיקוד וצִדיות. כדי שנוכל לתפקד באופן מוצלח וביעילות, צריכה להיות תקשורת פנימית יעילה בין הממדים הללו במוח. מבחינה פיזיולוגית, העיסוק במַנְדָּלָה והציור החוזר ונשנה של עיגולי המנדלה מפעילים במוח את האונה הימנית (ההֵמִיסְפֵרָה הימנית). אונה זו אחראית על ויסות רגשות, תחושות, דמיון ואסוציאציות. העיסוק במנדלה מאפשר מנוחה לאונה השמאלית, האחראית לחשיבה הלוגית ולניתוחי מצב. התבוננות במַנְדָּלָה השלֵמה שהורכבה מפאזל זה, מסייעת למוח לעבור לתדר של גלי אלפא ולהיכנס למצב של רגיעה ושלווה פנימית. תחושת השקט הפנימי היא תוצאה של תכונות המַנְדָּלָה, המנַטְרלות את מעוררי המתח ומאפשרות למוח לארגן את המחשבות ולסַדרן. הילדים חווים כמעין מדיטציה בזמן יצירת מנדלה, תוך כדי צביעת מנדלה, בעת ההתבוננות בה ובמהלך הרכבת פאזל זה.

טיפים להרכבה קלה של פאזל מנדלה:

  1. התחילו מהמרכז.
  2. הפרידו לקבוצות את סוגי המעגלים – שימו כל מעגל בערמה.
  3. התאימו את חלקי הציור של המנדלה במדויק והגישו שהחלק נכנס למקומו ללא דחיסה, אלא בהתאמה מלאה.
  4. השלימו מעגל אחר מעגל ואל תדלגו למעגלים הבאים בטרם סיימתם.

הגדרה של מאנדלה על פי ויקיפדיה

מידע נוסף

משקל 1 kg
מתאים לגילאים

5-120

מספר משתתפים

1-4

פיתוח המשחק

מיכל בוקר