דומינו משחקי מילים - שיפור יכולת שיום ושליפה דומינו משחקי מילים דומינו משחקי מילים

דומינו משחקי מילים – שיפור יכולת שיום ושליפה

320

סדרת משחקים מגנטיים, המבוססים על עקרון ההתאמה של דומינו.

הסדרה כוללת שישה משחקים שונים.

כמות

תיאור

דומינו משחקי מילים – שיפור יכולת שיום ושליפה

דומינו משחקי מילים – שיפור יכולת שיום ושליפה היא סדרת משחקים מגנטיים, המבוססים על עקרון ההתאמה של דומינו. הסדרה כוללת שישה משחקים שונים. מטרת הסדרה דומינו משחקי מילים היא לפתח מודעות לצלילי השפה: חריזה, צליל פותח/סוגר, להרחיב את הידע על אותיות: שם האות וצלילה, לחזק כישורי חשיבה כגון: יכולת מיון לקבוצות, אבחנה והכללה, להרחיב את אוצר מילים וידע עולם. בנוסף, דומינו משחקי מילים – שיפור יכולת שיום ושליפה עוזר לקשר בין שפה דבורה (האזנה ודיבור) לשפה כתובה (קריאה וכתיבה) וכן משפר יכולת שיום ושליפה (מתן שם לתמונה).

יכולת שיום ושליפה

“שיום” הוא מושג המתאר את היכולת להצמיד תווית מילולית (במילים אחרות, לתת שם). יכולת השיום קרויה גם שליפת מילים או דליית מילים. היכולת לשלוף מילים מוכרות נובעת מן הזיכרון. ניתן לבדוק יכולת שיום כתגובה להצגת גירויים שונים, לא רק חפצים. מקובל לבדוק שיום של תמונות, אותיות ומספרים. מטלות נוספות הבודקות יכולת שיום הן: השלמת משפט, מתן הגדרה, ומטלת שטף מילולי. איכות השיום נמדדת על-ידי שני מדדים: דיוק – עד כמה השיום מדויק וללא טעויות ומהירות – עד כמה השיום מהיר ושוטף.

יכולת שיום נחשבת למיומנות התפתחותית (הן מבחינת הדיוק והן מבחינת המהירות), והיא תלויה במגוון מיומנויות אחרות. ראשית, על מנת לשיים פריט מסוים, יש צורך להכירו. לכן, הידע של הדובר ואוצר המילים שלו חשובים מאד. בנוסף לידע המילה, על מנת לשלוף אותה חשוב שתהיה שמורה היטב בזיכרון, ונגישה לשליפה. לפיכך נדרשים זיכרון טוב, קשב וקשב בררני.

קשיי שיום או שליפה

קשיי שיום או שליפה נחשבים קשיים שפתיים, המתארים פגיעה ביכולת לשלוף מילים ושמות מוכרים. הקושי עשוי להיות בעל מקור התפתחותי (מולד), או נרכש (כזה שהופיע לאחר אירוע מסוים, כגון חבלת ראש, מחלה נוירולוגית). ההפרעה הזו שכיחה ביותר בקרב ילדים לקויי שפה ולמידה. הקושי של הילד למצוא את המילה המוכרת ב”מילון הפנימי” ולהעלות אותה (לשלוף אותה), עשוי להתבטא במספר דרכים. למשל: הילד ישתמש במילים כלליות ויאמר “זה”, “הוא”, “הדבר הזה”. במקרה אחר, הילד ישלוף מילים לא נכונות, כאלו בעלות דמיון סמנטי-מושגי למילה שאינה נשלפת (“כסא” במקום “ספסל”), או בעלות דימיון צלילי-פונמי (במקום “קוף” יאמר “כוס”). “אני לא זוכר”, “אני לא יודע”, “שכחתי”, שימוש בג’סטות (סימון המילה ב”שפת גוף”) אף הן תגובות אופייניות.

משחק הדומינו משחקי מילים – שיפור יכולת שיום ושליפה תורם לתרגול השיום והשליפה. המשחק פותח על ידי ד”ר מיכל רוזנברג

המשחק מומלץ מאוד לקלינאיות תקשורת. משחקים נוספים לקלינאיות תקשורת

מידע נוסף

משקל 1 kg

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה “דומינו משחקי מילים – שיפור יכולת שיום ושליפה”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *