מה המצב – משחק לחיזוק דימוי עצמי

319339

ערכת קלפי אימון הכוללת קלפי סיטואציות, קלפי צידה לדרך ופנקסי עבודה.

מייצרת הזדמנות לדבר על קושי ודרך תהליך חוויתי ומקצועי, לזהות הצלחות, למצוא דרכי התמודדות ולהניע את המתמודד לפעולה.

 

נקה
כמות

תיאור

מה המצב – משחק לחיזוק דימוי עצמי

מה המצב – משחק לחיזוק דימוי עצמי היא ערכה המייצרת הזדמנות לדבר על קושי ודרך תהליך חוויתי ומקצועי, לזהות הצלחות, למצוא דרכי התמודדות ולהניע את המתמודד לפעולה. למעשה, אחת המטרות המרכזיות של העבודה עם הערכה היא -“לגעת בקושי ולצאת מחוזק”. הקלפים עוזרים לחזק דימוי עצמי והערכה עצמית דרך התמודדות עם הסיטואציות השונות.

הסיטואציות בערכה, מתארות מגוון מצבים מאתגרים שכל אחד מאיתנו מכיר מחיי היומיום בתחום הניהול העצמי, יחסים בין אישיים, כעסים, חששות, תקוות, חלומות ועוד. העבודה עם קלפי האימון ופנקסי העבודה, תאפשר לכם לגוון את המפגשים, למקד את התהליך ולהמחיש סיטואציות חברתיות ואישיות מאתגרות מחיי היומיום.

תהליך העבודה מאפשר זיהוי חוזקות והצלחות, מיקוד קשיים וחסמים ונותן כלים לסלול את דרך ההתמודדות באופן בו ניתן “לגעת בקושי ולצאת מחוזק” ובכך לשפר את הדימוי העצמי ואת תחושת המסוגלות העצמית.

“מה המצב” היא כלי עבודה ייחודי ומקצועי לאנשי מקצוע – מטפלים, מאמנים, אנשי חינוך והדרכה, ולכל המעוניין לבחון סיטואציות מחייו באופן משמעותי ומקדם. הערכה מתאימה לעבודה במפגשים אישיים וקבוצתיים ומומלצת ע”י מכון אדלר.

המשחק פותח ע”י זוהר בן-שוהם ויעל שגיא-אריאן

מהו דימוי עצמי ?

הדימוי העצמי או הערך העצמי מושתת על המשמעות, הפרשנות והערך שהילד או האדם מייחס למרכיבי העצמי שלו. כלומר, איך הוא תופס ורואה את עצמו ועד כמה חי עם זה “בשלום” ומקבל לתוכו את כל מרכיבי העצמי השונים. מעבר לתכונות והמאפיינים הפיסיים, הרגשיים וההתנהגותיים, קיימים בעצמי גם ייצוגים פנימיים למערכות היחסים המשמעותיות שהיו לנו מאז לידתינו- ההורים, האחים, המורים וכו, שמופנמים והופכים לחלק ממנו ובעיקר, לדרך בה העצמי מפרש ונותן ערך למרכיביו השונים. הדימוי העצמי אם כן, מתעצב לאורך ההתפתחות ומושפע מהשינויים הפיסיים והנפשיים ומהאינטראקציות הרבות של הילד עם הסביבה הקרובה המגיבה אליו.

איך מחזקים דימוי עצמי חיובי אצל ילדים?

דאגו למאגר של הצלחות וחיזוקים. אפשרו התנסויות מגוונות בהתאם לנטיות הילד ותנו לו להתמודד, עודדו אותו, תנו חיזוקים ומחמאות לרוב! חיזוקים אינם צריכים להינתן רק על הצלחות – אלא על הניסיון, הדרך, ההשתדלות, השקעה והרצון. מיצאו תמיד על מה לתת מילה טובה והתמקדו בחיוב. ילד שיקבל חיזוקים ומחמאות יאמץ אותן ואת המסר שהן מעבירות – “אמא ואבא אוהבים אותי! אני מוכשר! אני יכול ומסוגל!”

קבלו ואהבו את הילד כמו שהוא, על כשרונותיו וקשייו, על התכונות החיוביות והשליליות שלו ונסו לאהוב ולקבל כך גם את עצמכם! אמרו לו שאתם אוהבים אותו בכל הזדמנות, וכן – אימרו זאת גם לעצמכם. המעיטו בהעברת ביקורת. ילד שמבקרים אותו ללא הרף יפנים ביקורת זו ויאמץ אותה אל תוך מרכיבי העצמי שלו. אם כבר צריך להעביר ביקורת – בקרו את המעשה שעשה ולא את הילד עצמו.

המנעו מציפיות מוגזמות שמפעילות לחץ מתמיד על הילד וגורמות לתחושה שלעולם אינו באמת יכול לעמוד בהן. התמקדו בחוזקות של הילד, בכישוריו היחודיים ועודדו אותם. תנו לילד מקום לביטוי יכולותיו, למשל חוג בו ישתלב ויצליח.

משחק נוסף לחיזוק דימוי עצמי ומשחקים נוספים לשיפור כישורי חיים ומיומנויות חברתיות

 

מידע נוסף

משקל 1 kg
מתאים לגילאים

6-12

מספר משתתפים

עבודה פרטנית וקבוצתית

פיתוח המוצר

זוהר בן-שוהם ויעל שגיא-אריאן

שפה

עברית, ערבית