סיפור של יצירה

משחק לפיתוח יצירתיות – סיפור של יצירה

139

משחק סיפורים לפיתוח היצירתיות, ההתקשורת הבינאישית ,לפיתוח החשיבה והתקשורת. 

ערכת המשחק מכילה 160 קלפים ,עליהם רשומות כותרות של סיפורים מכל הסוגים,ספרון הדרכה והצעות למשחקים. 

בעזרת כל קלף, או חיבור של כמה קלפים יחד, אתם יכולים ליצור אינסוף סיפורים, אמיתיים או דמיוניים.

 

כמות

תיאור

משחק לפיתוח יצירתיות – סיפור של יצירה

משחק לפיתוח יצירתיות – סיפור של יצירה הם קלפים שמעודדים את המשתתפים לספר ולשמוע , לשתף ולהקשיב, לסיפורים אישיים ממינים וסוגים שונים. באמצעות הסיפורים אנחנו לומדים את עצמינו, מאפשרים לאחר ללמוד אותנו, ולומדים להכיר את עולמו של האחר. כך, באופן הטבעי ביותר, תוך עניין וסקרנות, משמשים הסיפורים כגשר בין אדם לאדם, גשר של קירבה והרגשת היחד.

תוך כדי המשחק נוצר דיאלוג בין המשתתפים, ומתפתחת שיחה ספונטנית ואסוציאטיבית. לצד התקשורת הפונקציונאלית, הרגילה, הקצרה, הממהרת ,השטוחה והאינפורמטיבית נוצרת תקשורת אישית רחבה, מקורית ועמוקה החורגת מעבר לסיפורים הקבועים שלנו.

הקלפים מעודדים את הרחבת השיח והדיון בפרשנות של הכותרות שעל גבי הקלפים והסיפורים שעלו.
למונח “סיפור” אנו מתייחסים במשחק זה, במשמעותו הרחבה הכוללת את כל מה שאנו “מספרים” באמצעות האמירות שלנו, הדעות, מחשבות, רעיונות, הגיגים וכו’.

חשיבות המשחק בעצם יצירת זמן ומקום למספר, למקשיב ולסיפור, ובנתינת קול שווה לכל אחד מהמשתתפים. חשיבותו רבה ככלי לדובבות הן למטפלים והן להורים. חשיבות נוספת טמונה בחיבור אל החיים ושפע ההתנסויות שהם מציעים לנו.

ללא ציור או תמונה נלווית , שולחת אותנו כותרת הקלף אל מחסן הזכרונות והסיפורים האישי והיקר שלנו. שם נדלקים לנו סיפורים אחדים, ואנחנו בוחרים את הסיפור שמתאים לנו לספר בזמן ובמקום, בכאן ועכשיו.

בואו להשתעשע, לתת דרור ליצירה ולדמיון , תוכלו ליצור סיפורים ,שירים ואגדות ,סיפורים בהמשכים, סיפורים משותפים,יומנים אישיים, סיפורים בתנועה ,משחק, ציור, צילום. הקלפים במשחק לפיתוח היצירתיות יכולים להתחבר אל ערכות קלפים אחרות, ואל אביזרים נילווים. למשחק טווח רחב של אפשרויות לשימוש. תוכלו להשתמש בו באופן חופשי וספונטני או באופן יזום במפגשים אישיים וקבוצתיים.

אז איך זה קורה? דמיינו שיש לכם קצה חוט… ממנו כבר אפשר להמשיך את השיחה: אלה הן הכותרות שעל גבי הקלפים. הכותרות לוקחות אתכם לספר זה לזה סיפורים על חוויות, התנסויות, רגשות, סיפורי זכרונות וסיפורים מהיום. הכותרות יקחו אתכם גם לשיחה פילוסופית תוך החלפת דעות ורעיונות, עוד לפני הסיפורים ובעקבותיהם.

משחק לפיתוח יצירתיות – “סיפור של יצירה” ורעיונות עבודה

כקלפים השראתיים, הם מובילים לעולם היצירה במובן הרחב של המילה. את הסיפורים ,האמיתיים או הדמיוניים , אפשר לספר באופנים שונים : במילים, בתנועה, בקול,ציור, תמונה,משחק, בחומר, שהרי בבסיס של כל יצירה בכל תחום שהוא נמצא הסיפור. (שמעתי במאי סרטים שאמר:” תנו לי סיפור טוב ואעשה סרט…”).

הורים ,ילדים, מחנכים , מטפלים, מאמנים,סבים , סבתות, אומנים ויוצרים, ,צעירים ובני נוער, אתם מוזמנים לשחק יחד ולחוד, כל אחד מכם יהנה מהמקום שלו, ועל פי הצרכים שלו .

הערות לפני שמתחילים לשחק:

1. אל המילה “סיפור” יש להתייחס במובנה הרחב: כל אמירה, הגיג, רעיון, דעה, מחשבה. לכל אלה אנו קוראים “סיפור” במשחק זה.

2. במידה והקבוצה מונה מספר רב של משתתפים, ניתן תמיד ליצור קבוצות קטנות בנות 3-6 משתתפים.

הצעות לערכת קלפי המשחק לפיתוח יצירתיות:

סיפור קבוצתי: הקבוצה בוחרת גיבור לסיפור. המנחה מושך קלף והקבוצה מתחילה את הסיפור. העלילה מתפתחת באופן מפתיע על פי הקלפים אותם מוסיף המנחה מידי פעם.

יצירת ספרון אישי: ניתן להכין ספרון עם דפי כריכה מבריסטול ובו דפי מחשב. בספרון זה נאסוף את סיפורי הילד,(שיכתבו על ידי הילד או ההורה ) נחורר אותם ונחברם בסרט קשירה. (באופן זה ניתן להוסיף בכל עת דפים לספרון).

*** את הסיפורים אפשר להקריא בחגיגיות, לערוך מעין טקס להקראת הסיפורים.

בספרון המצורף לערכת הקלפים הצעות נוספות למשחק והפעלה.

מידע נוסף

מספר משתתפים

טיפול פרטני או קבוצתי

מתאים לגילאים

4 ומעלה

פותח ע"י

פרידה שפירא

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה “משחק לפיתוח יצירתיות – סיפור של יצירה”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *