משחק לויסות תגובות משחק לגמישות מחשבתית משחק CBT

לעוף על הפתרון משחק לטיפול קוגניטיבי התנהגותי

129

לעוף על הפתרון הוא משחק רביעיות ייחודי המבוסס על טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

המשחק מעודד גמישות מחשבתית ומקדם יכולת פתרון בעיות.

כמות

תיאור

לעוף על הפתרון משחק לטיפול קוגניטיבי התנהגותי

לעוף על הפתרון משחק לטיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא משחק רביעיות ייחודי המבוסס על טיפול קוגניטיבי התנהגותי ומעודד גמישות מחשבתית ומקדם יכולת פתרון בעיות. המשחק מבוסס על מודל “פתרון בעיות”. זהו אחד המודלים שפותחו במסגרת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT). המשחק מתאים גם להורים וגם למטפלים. כלי נפלא לעבודה בקליניקה עם ילדים ונוער.

המשחק לעוף על הפתרון מציג אירועים המוכרים לילדים מחיי היומיום כך שהלמידה נרכשת בדרך חוויתית קלילה ומהנה. המשחק מתאים במיוחד לילדים עם הפרעת קשב או עם קושי בוויסות רגשי, חווים פעמים רבות קושי בפתרון בעיות יומיומיות שאחרים מתמודדים איתן ביתר קלות. המשחק לעוף על פתרון מלמד ומבסס יכולת פתרון בעיות, מפתח גמישות מחשבתית ומחזק תחושת מסוגלות עצמית

במשחק אפשר לבחון ילד כיצד אנו מגיבים כאשר נתקלים בבעיה? מה קורה כשדברים לא מסתדרים כמו שציפינו? האם קיימת רק דרך אחת להתמודד עם בעיה? לאחר מכן אפשר לתרגל ולהתנסות באפשרויות שונות לתגובות אלו. משפטים לדוגמא מהמשחק: אני מפחד להיכשל אז לא אגיע ביום של המבחן לבית הספר. ילד לועג לי אז אלעג לו בחזרה. משפטים אלו מזמנים שיח על אפשרויות נוספות לתגובה. אפשרויות שיכולות לקדם יותר את מה שאנחנו רוצים להשיג.

המשחק כולל:

שישים וארבעה קלפים המציגים חמישה עשר בעיות מסוגים שונים. לכל בעיה מוצעים ארבעה פתרונות כאשר שלושה מהם מבטאים פתרונות יעילים ופתרון אחד שאינו יעיל או מקדם. הסדרה ניתנת להשלמה באמצעות קלף הפתרון הנוסף. בנוסף, במשחק יש פנקס לעבודה משותפת לפי עקרונות מודל פתרון בעיות. וגם מד רגשות המסייע לילד לזהות את רגשותיו במצבים מאתגרים.

המשחק לעוף על הפתרון פותח ע”י פסיכותרפיסטית וכולל מגוון מצבים המפגישים את הילד עם קושי ותסכול. המשימה היא להשיג לכל מצב שלושה פתרונות יעילים הקיימים בקלפים, להציע פתרון נוסף משלכם ולהסביר מדוע הפתרון הכתוב על הקלף האדום אינו יעיל.

מדוע חשוב לפתח מיומנות של פתרון בעיות ?

פתרון בעיות טוב יכול לתרום לשיפור של איכות החיים.אם לא נתמודד עם בעיות לרוב הן לא ייעלמו. ההבנה שעומדת בפנינו בעיה והניסיון לעשות משהו בקשר אליה הוא הצעד הראשון בפתרון בעיות. הצלחה בפתרון בעיות פירושה שסילקנו את הקושי, הן לעצמנו, והן לאחרים. בפתרון בעיות אנחנו חושבים לעומק, מנתחים ואז בוחרים את הפתרון הטוב ביותר לבעיה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ע”פ ויקיפדיה משחקים נוספים לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT).

 

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה “לעוף על הפתרון משחק לטיפול קוגניטיבי התנהגותי”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *